سخن امام حسن عسکری(ع) درباره اهل بیت(ع)

(بسم الله الرحمن الرحیم )

امام حسن عسکرى علیه‌السلام فرمودند: ما پناهگاهى هستیم براى کسى که به ما پناه آورَد. و نورى هستیم براى آن که از ما پرتو طلبد. و موجب مصونیت کسى هستیم که از ما پناه جوید.

هر که ما را دوست بدارد در مراتب بالا با ما خواهد بود و هر که از راه ما کج گردد به سوى آتش راه خواهد برد.

 متن حدیث:

الإمام العسکریّ علیه السلام: نَحنُ کَهفٌ لِمَنِ التَجَأَ إلَینا، ونورٌ لِمَنِ استَضاءَ بِنا، و عِصمَهٌ لِمَنِ اعتَصَمَ بِنا، مَن أحَبَّنا کانَ مَعَنا فِی السَّنامِ الأَعلى، و مَنِ انحَرَفَ عَنّا فَإِلَى النّارِ.

«مناقب ابن شهرآشوب: ۴ / ۴۳۵ – کشف الغمّه : ۳ / ۲۱۱»

تاریخ ارسال : چهارشنبه 1394/10/30  06:35 ب.ظ  | نویسنده :   سید نقی پاکمهر

مراتب انتظار فرج (3)

(بسم الله الرحمن الرحیم)

بالاترین درجه‌ی انتظار متناظر با بالاترین درجه‌ی معرفت و محّبت

به طور کلی آنچه می‌تواند یک مؤمن را به بالاترین رتبه‌ی انتظار فرج ارتقا دهد، عمق «معرفت» و شدّت «محبّت» او به امام زمانش است که البته محبّت هم برخاسته از معرفت می‌باشد. درباره‌ی رابطه‌ی معرفت و محبّت در جای خود بحث لازم مطرح شده است، در این‌جا رابطه‌ی محبّت را با انتظار فرج مورد بحث قرار می‌‌دهیم.

ادامه مطلب

تاریخ ارسال : چهارشنبه 1394/10/30  05:42 ب.ظ  | نویسنده :   سید نقی پاکمهر

شمه ای ازفضایل وسیره فردى امام عسكرى (ع)

(بسم الله الرحمن الرحیم)
1- نفوذ معنوى
ثقة الاسلام كلینى در كافى و شیخ مفید در ارشاد نقل مى‌كند: از حسین بن محمد اشعرى و محمد بن یحیى و دیگران كه گویند: احمد بن عبیدالله بن خاقان (وزیر معتمد عباسى) و كیل املاك و مستغلات خلیفه در قم و عامل اخذ مالیات از آنها بود، او در عداوت اهل بیت علیهم السلام بسیار شدید بود.
روزى در مجلس او سخن از علویان و اهل بیت و مذهب آنها به میان آمد، احمد گفت: من كسى از علویان را در سیرت و وقار و عفت و نجابت و عزت و شرف مانند حسن بن على بن محمد بن رضا ندیدم، رجال خانواده‌اش و بنى‌هاشم او را برهمه مقدم مى‌داشتند، و میان فرماندهان خلیفه و وزراء و همه مردم مورد احترام و عظمت بود.

ادامه مطلب

تاریخ ارسال : سه شنبه 1394/10/29  02:23 ب.ظ  | نویسنده :   سید نقی پاکمهر

آن که میان خود و خدا را اصلاح کند خدا میان او و مردم را نیکو دارد

(بسم الله الرحمن الرحیم)

امیرالمومنین امام علی علیه السلام فرمودند: هر کس باطن خود را اصلاح کند خداوندظاهر او را نیکو گرداند، و هر که براى دین و آخرتش کار کند خداوند کارهاى دنیاى او را کفایت می‌کند  آن که میان خود و خدا را اصلاح سازد خدا میان او و مردمان را نیکو دارد.

متن حدیث:

من اصلح سریرته اصلح الله علانیته،و من عمل لدینه کفاه الله امر دنیاه و من احسن فیما بینه و بین الله کفاه الله ما بینه و بین الناس.

«قصار، ۱۵۹ – کافی، ج۸ ص۳۰۷»

تاریخ ارسال : دوشنبه 1394/10/28  02:17 ب.ظ  | نویسنده :   سید نقی پاکمهر

مراتب انتظار فرج (2)

(بسم الله الرحمن الرحیم)

قصد قربت در انتظار فرج امام عصر (علیه السلام)

مطالبی که از ابتدای این مقاله بیان شد، در حقیقت مقدّمه‌ای بود برای بحث «انتظار فرج امام عصر (علیه السلام) و مراتب آن. در یک تقسیم اولیه می‌توانیم انتظار فرج امام (علیه السلام) را دارای دو رتبه بدانیم: با قصد قربت، و بدون قصد قربت. اگر این انتظار با قصد قربت و به انگیزه‌ی امتثال امر الهی انجام شود، «عبادت» است و گرنه عبادت نیست.

ادامه مطلب

تاریخ ارسال : دوشنبه 1394/10/28  01:54 ب.ظ  | نویسنده :   سید نقی پاکمهر

مراتب انتظار فرج (1)

(بسم الله الرحمن الرحیم)

ارزش عمل به نیّت آن است

یک عمل خاص، بسته به شرایط و حالات مختلفی که فاعل آن دارد، می‌تواند ارزش‌های مختلفی نزد خداوند داشته باشد. عوامل گوناگونی در میزان ارزش یک عمل تأثیرگذار است که در رأس همه‌ی آنها «نیّت» آن می‌باشد. یک عمل خاص اگر با نیّت‌های مختلف انجام شود، در حقیقت اعمال مختلفی می‌شود که هر کدام ارزشی غیر از دیگری دارد.

ادامه مطلب

تاریخ ارسال : یکشنبه 1394/10/27  01:23 ب.ظ  | نویسنده :   سید نقی پاکمهر

لشگر سفیانی در کجا نابود خواهد شد؟

(بسم الله الرحمن الرحیم)
الان در سرزمین بیداء، ساختمان‌هایی بنا شده که یکی از آن ساختمان‌ها وزارت آموزش پرورش است و پادگان‌هایی در قسمت شمالی بیداء مستقر است و ساخته شده و امروز دیگر بیداء، جزء خود مدینه است.

ادامه مطلب

تاریخ ارسال : یکشنبه 1394/10/27  01:18 ب.ظ  | نویسنده :   سید نقی پاکمهر

انتظار فرجِ منتظَر

(بسم الله الرحمن الرحیم)

انتظار فرج کامل

هر چه درجه‌ی ایمان در فرد بالاتر باشد، از وقوع ظلم و معصیت در عالَم، رنج بیشتری می‌برد و گرفتاری شدیدتری پیدا می‌کند. و چون بزرگترین عبادتِ «مؤمن» انتظار فرج الهی در گرفتاری‌هایش می‌باشد، پس قطعاً آن که ایمانش کامل‌تر است، انتظار فرجش هم کامل‌تر و شدید‌تر است.

ادامه مطلب

تاریخ ارسال : شنبه 1394/10/26  01:24 ب.ظ  | نویسنده :   سید نقی پاکمهر

شرط ایستادگی مقابل فتنه‌های آخرالزمان

(بسم الله الرحمن الرحیم)
دبیر گروه قرآن و حدیث مرکز مطالعات گفت: انسجام بایستی جزء شاخصه اساسی جامعه منتظر باشد. وی معتقد است: نگهداری جامعه از انحراف و حفظ دین خدا در اجتماع، از بزرگ‌ترین و با اهمیت‌ترین عبادت‌هاست و در سرلوحه تکالیف دینی جای دارد.

ادامه مطلب

تاریخ ارسال : شنبه 1394/10/26  01:07 ب.ظ  | نویسنده :   سید نقی پاکمهر

سخن پیامبر(ص) درباره زمانی که مهدی(عج) ظهور خواهد کرد

(بسم الله الرحمن الرحیم)
ابن عباس می‌گوید از پیامبر خدا حضرت محمد صلی الله علیه و آله در حدیثی نقل شده است كه خداوند به او در شب معراج وحی كرد كه به حضرت علی علیه السلام سفارش كند و نسبت به امامان بعد از او که از فرزندانش هستند آگاهی داد تا آنجا كه فرمود: آخرین مرد از آنها، كسی است كه عیسی بن مریم علیهماالسلام پشت سرش نماز می‌خواند. زمین را پر از عدل و داد می‌كند؛ چنان كه از ستم فراگیر شده است...

عرض كردم: خدای من و مولای من! آن (قیام مهدی) كی خواهد بود؟ خداوند به من وحی كرد، هرگاه علم از میان برداشته شود و جهل و نادانی ظاهر شود؛ خواندن قرآن زیاد، ولی عمل به قرآن كم شود، و قتل و كشتار فراوان،... فقهاء و هدایت كنندگان واقعی كم شوند؛ علمای فاسق و خیانتكار زیاد شوند،...جور و فساد زیاد شود، و منكر آشكار گردد، و  امت تو امر به منكر و نهی از معروف كنند،...

متن حدیث: 

عَنْ اِبْنِ عَباس عَنْ رَسُولِ اللّه‏ِ صلی‏ الله‏ علیه‏ و‏ آله: فِی حَدیثٍ اَنَّ اللّه‏َ اَوْحی اِلَیهِ لَیْلَةً اَسْری بِهِ اَنْ یُوصِیَ اِلی عَلِیِّ وَاَخْبَرَهُ بِالْأَئِمّةِ مِنْ وُلْدِهِ اِلی اَنْ قالَ وَآخِرُ رَجُلٍ مِنْهُمْ یُصَلّی عِیسَی ابْنُ مَرْیَمَ خَلْفَهُ یَمْلأُ الاَْرْضَ عَدْلاً كَما مُلِئَتْ جَورا وَظُلْما... فَقُلْتُ اِلهی وَسَیِّدی مَتی یَكُوُنُ ذاكَ؟ فَاَوْحَی اللّه‏ُ عَزَّوَجَلَّ اِلَیَّ: یَكُوُنُ ذالِكَ اِذا رُفِعَ الْعِلْمُ وَظَهَرَ الْجَهْلُ وَكَثُرَ القِراءَةُ وَقَلَّ الْعَمَلُ وَكَثُرَ الْقَتْلُ وَقَلَّ الْفُقَهاء وَالْهادُونَ وَكَثُرَ فُقَهاءُ الضَّلالةِ وَالْخَوْنَةِ... وَكَثُرَ الْجَورُ وَالْفَسادُ وَظَهَرَ الْمُنْكَرُ وَاَمَرَ اُمّتُكَ بِهِ وَنَهی عَنِ الْمَعْروُفِ...؛


» «اتبات الهداه، ج7، ص390-کمال الدین ج1 »

تاریخ ارسال : جمعه 1394/10/25  03:20 ب.ظ  | نویسنده :   سید نقی پاکمهر
کل صفحات :2
1
2
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات