۵ چالش شیعیان در ابتدای‌ امامت حضرت مهدی(عج)

(بسم الله الرحمن الرحیم)
بعد از شهادت امام حسن عسکری(ع) پنج چالش جدی پیش‌ روی شیعیان آن زمان قرار داشت که مردم با همکاری علما و نواب اربعه حضرت مهدی(عج) توانستند سربلند از آنها بیرون آیند.

ادامه مطلب

تاریخ ارسال : دوشنبه 1394/10/21  03:41 ب.ظ  | نویسنده :   سید نقی پاکمهر

آیا امام عسکری(ع) غیر از امام زمان(عج) فرزند دیگری داشت؟

(بسم الله الرحمن الرحیم)
معتمد برای آنکه وانمود کند از امام حسن عسکری(ع) فرزندی باقی نمانده و شیعیان از وجود امام بعدی نومید شوند دستور داد میراث آن حضرت میان مادر و برادر امام حسن عسکری(ع) تقسیم شود.

ادامه مطلب

تاریخ ارسال : دوشنبه 1394/10/21  03:36 ب.ظ  | نویسنده :   سید نقی پاکمهر

چگونه امامت به امام عصر(عج) منتقل شد؟

(بسم الله الرحمن الرحیم)

امام حسن عسکرى(ع) فرزند امام هادى(ع)، در روز هشتم ربیع‌الثانى یا 24 ربیع الاول سال 232 هجرى قمرى در مدینه به دنیا آمد و  در هشتم ربیع الاول 260 هجری قمرى با توطئه معتمد خلیفه عباسى در شهر سامرا در 28 سالگى به شهادت رسید. در عصر آن حضرت، دشوارى‌ها و گرفتارى‌هایى پیش آمد که از قدرت عباسیان کاست تا جایى که موالى و ترکان بر حکومت دست یافتند، ولى فشار و شکنجه و آزار نسبت به امام و یارانش تخفیف پیدا نکرد. دولت عباسى در برابر یاران امام(ع) و در پادگان‌هایى که پشتیبان او بودند، قاطعانه و بیرحمانه ایستادگى مى‌کرد و براى از میان برداشتن خط مشى و برنامه امام و پراکنده کردن و وادار کردن یاران او کوشش‌هاى فراوان به عمل آورد. حجت‌الاسلام احمد غلامعلیعضو هیأت علمی دانشگاه قرآن و حدیث در این باره مباحثی را مطرح می‌کند:


ادامه مطلب

تاریخ ارسال : دوشنبه 1394/10/21  03:30 ب.ظ  | نویسنده :   سید نقی پاکمهر

زمینه سازی امام حسن عسکری (ع) برای غیبت امام زمان (عج)

(بسم الله الرحمن الرحیم)
به علت فشارهای روز افزون عباسیان بر امامان معصوم و آزار و شکنجة آنان و نیز آماده نبودن جامعه برای پذیرش امامت امام مهدی(عجل الله تعالی الفرجه الشریف) ، مشیّت الهی چنین تعلق گرفت که آخرین وصی پیامبر(صلی الله علیه و آله) و ائمه(علیها السلام)، حضرت مهدی موعود(عجل الله تعالی الفرجه الشریف) در غیبت فرو رود؛ تا وجود مقدسش از گزند حوادث زمان، مصون بماند، در فرصت مناسبی به میان مردم بیایند و مردم از وجود پرفروغ آن امام بهره‌مند شوند. 
طبیعی است که مردم و جامعه می‌بایست آمادگی‌های لازم را می‌داشتند تا موضوع غیبت امام را بپذیرند و دچار سردرگمی و انحراف در دین نشوند. از این رو، امام عسگری(علیه السلام)، با انجام اقداماتی حکیمانه، در مسیر زمینه سازی و آماده کردن مردم برای پذیرش امر مهم غیبت امام دوازدهم (حضرت مهدی(علیه السلام)) قدم‌های بسیار مؤثری برداشتند؛ که در این نوشتار به آن می‌پردازیم.

ادامه مطلب

تاریخ ارسال : یکشنبه 1394/10/20  02:07 ب.ظ  | نویسنده :   سید نقی پاکمهر

چگونه انسان ۲۵۰ ساله آماده ورود به دوران غیبت شد؟

(بسم الله الرحمن الرحیم)
ادیان ابراهیمی معتقد به شروع تاریخ بشریت با تاریخ نبوت هستند. یعنی اولین انسان خود پیامبری آسمانی بود و پس از آن تاریخ بشریت، در زیر چتر تاریخ نبوت آغاز می‌شود. شیعه معتقد به امامت امامان دوازده‌گانه است، بنابراین از نظر تاریخی پیوندی عمیق با تاریخ امامت دارد.

ادامه مطلب

تاریخ ارسال : یکشنبه 1394/10/20  01:57 ب.ظ  | نویسنده :   سید نقی پاکمهر

اختلاف شیعه و اهل سنت در ولادت امام مهدی (عج)(بخش دوم)

دلایل شیعه بر تولد امام مهدی‌ (علیه السلام)

اعتقاد به ولادت امام مهدی (علیه السلام) اختصاص به شیعه ندارد و همان‌گونه كه پیش‌تر آورده شد، خیلی از دانشمندان اهل سنت نیز بر همین باورند و درباره‌ی ولادت آن حضرت مانند شیعه می‌اندیشند و بر این باورند كه محمد بن الحسن العسكری (علیه السلام) كه متولد شده، همان مهدی موعود است، ولی چون خاستگاه اصلی این باور در شیعه می‌باشد و در میان اهل سنت به عنوان دیدگاه غالب مورد پذیرش قرار نگرفته است، از این‌رو، دلایل ولادت امام مهدی (علیه السلام) از نظر شیعه ذكر می‌شود.


ادامه مطلب

تاریخ ارسال : شنبه 1394/10/19  02:10 ب.ظ  | نویسنده :   سید نقی پاکمهر

اختلاف شیعه و اهل سنت در ولادت امام مهدی (عج)(بخش اول)

(بسم الله الرحمن الرحیم)
در جامعه‌ی شیعه‌ی دوازده امامی، هم در میان عالمان و صاحب‌نظران و هم میان مردم عادی، تولد امام مهدی (علیه السلام) مورد اجماع بوده و بالاتر از آن، از ضروریات مذهب شیعه به شمار می‌آید و هیچ یك از آنان كم‌ترین تردیدی در این باره ندارد و این باور در جای جای آثار شیعه از كهن‌ترین آنها تا دوره‌های كنونی انعكاس یافته است. كلینی با صراحت می‌نویسد:
وُلِدَ للنصف من شعبانَ سنةَ خمسٍ و خمسین و مائتین (1)؛
مهدی (علیه السلام) در نیمه شعبان سال 255 به دنیا آمد.

ادامه مطلب

تاریخ ارسال : شنبه 1394/10/19  02:09 ب.ظ  | نویسنده :   سید نقی پاکمهر
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic