منظور از رحمة للعالمین بودن پیامبر(ص) چیست؟

(بسم الله الرحمن الرحیم)
یکی از سوالات مطرح در خصوص پیامبر اکرم (ص) اینکه منظور از این که پیامبر(صلى الله علیه وآله) رحمت برای عالمیان است چیست؟

ادامه مطلب

تاریخ ارسال : دوشنبه 1394/10/7  09:47 ق.ظ  | نویسنده :   سید نقی پاکمهر

امام صادق(علیه السلام) را بهتر بشناسیم

(بسم الله الرحمن الرحیم)
نام شریفش جعفر، كنیه‌اش ابوعبدالله و ابواسماعیل و لقبهایش‌فاضل، قائم، طاهر، كافل، منجى و مشهورترین آنها صادق بود. درروز جمعه هفدهم ربیع الاول سال‌83 هجرى قمرى هنگام طلوع فجر درمدینه چشم به جهان گشود و در بیست و پنجم شوال سال 148 هجرى‌قمرى در سن شصت و پنج‌سالگى در مدینه چشم از جهان فرو بست ودر كنار پدر و جد (امام باقر و امام سجاد(علیه السلام) و عموى جدش (امام‌حسن مجتبى (ع‌» در قبرستان بقیع به خاك سپرده شد. پدرش‌26ساله بود كه او زاده شد. دوازده سال از عمر شریفش را در كنارجدش امام سجاد(علیه السلام) و نوزده سال را در كنار پدرش امام باقر(علیه السلام)گذراند. مدت امامت آن گرامى 34 سال بود كه حدود هجده سال آن(132-114ه ) همزمان با حكومت امویان بود و شانزده سال آن(148-132 ه ) همزمان با حكومت عباسیان. 
آن حضرت با پنج تن از خلفاى بنى امیه هشام بن عبدالملك(125-105 ه )، ولید بن یزید (126-125ه)، یزید بن ولید(1267ه)، ابراهیم بن ولید (127ه) و مروان بن محمد ملقب به‌حمار (132-127ه) و دو تن از خلفاى بنى عباس ابوالعباس سفاح(132-136) و ابو جعفر منصور (158-136ه) معاصر بود. 

ادامه مطلب

تاریخ ارسال : دوشنبه 1394/10/7  09:04 ق.ظ  | نویسنده :   سید نقی پاکمهر

اختلاف شیعه و اهل سنت درباره‌ی نام پدر امام مهدی (عج)

(بسم الله الرحمن الرحیم)

از موضوعاتی كه میان بیشتر اهل سنت و شیعه، درباره‌ی آن اختلاف نظر وجود دارد، نام پدر امام مهدی (علیه السلام) است. ریشه‌ی این تفاوت دیدگاه، به برخی از روایاتی برمی گردد كه در برخی از كتاب‌های حدیثی اهل سنت نقل شده، كه براساس آنها، پدر امام مهدی (علیه السلام)، هم‌نام پدر رسول خدا (صل الله علیه و آله و سلم) می‌باشد، روشن است كه پذیرش این‌گونه حدیث‌ها، یعنی مخالفت ورزیدن با دیدگاه شیعه؛ چون تمام شیعیان برآنند كه نام پدر حضرت مهدی (علیه السلام) حسن است، نه عبدالله، و از آن‌جا كه اخبار متواتر، تنها درباره‌ی یك مهدی موعود(علیه السلام) وارد شده، پس به ناچار دیدگاه یكی از دو گروه، اشتباه خواهد بود؛ و این جاست كه هریك از دو فرقه‌ی اسلامی شیعه سنی باید هم در عقیده‌ی خود، و هم در عقیده‌ی طرف مقابل بنگرند، تا شاید حقیقت روشن شود.
بررسی و داوری در این باره نیازمند طرح دلایل دو طرف و سپس اظهارنظر درباره‌ی آنهاست.

ادامه مطلب

تاریخ ارسال : یکشنبه 1394/10/6  02:14 ب.ظ  | نویسنده :   سید نقی پاکمهر

بررسی نقش خواب در جریان‌های انحرافی مهدویت در «خواب پریشان»

(بسم الله الرحمن الرحیم)
حیدر مشتت گفت: چه معجزه‌ای می‌خواهی؟ گفتم: همان معجزه‌ای که صدوق اول از دجال زمان خود حلاج خواست! این ریش‌های سفیدم را گرفته و ریش‌های سیاه عطا کن! وی شگفت‌زده گفت: می‌خواهی کاری کنم تا خواب ببینی و ایمان بیاوری؟!

ادامه مطلب

تاریخ ارسال : پنجشنبه 1394/10/3  01:31 ب.ظ  | نویسنده :   سید نقی پاکمهر

وجوب انتظار / شرط قبولی اعمال

(بسم الله الرحمن الرحیم)

انتظار؛ شرط قبولی اعمال

هر عمل دینی برای آنکه عبادتی مقبول در پیشگاه خدای متعال تلقّی شود، باید شرایطی داشته باشد که بخش عمده‌ای از این شرایط به شخص عمل کننده مربوط می‌شود. این‌ها همان اموری است که گاهی به عنوان «دین» از آن یاد می‌شود؛ دین صحیح و مطابق خواست خداوند. در فرمایشی از امیرمؤمنان (علیه‌السلام) به این حقیقت اشاره شده است که هیچ کار خوبی از غیر شخص دیندار پذیرفته نیست:
اَیُّهَا النّاسُ! دینَکُم! دینَکم! تَمَسَّکُوا به ولایُزیلنَّکُم اَحَدٌ عنه. لِأنَّ السَّیِّئَةَ فیه خَیرٌ مِنَ الحَسَنَةِ فی غَیرِه. لِأَّنَّ السَیِّئَةَ فیه تُغفَرُ و الحَسَنَةَ فی غَیرِه لا تُقبَلُ. (1)
ای مردم! مراقب دین خود باشید! مراقب دین خود باشید! به آن تمسّک کنید و کسی شما را از آن خارج نسازد و برنگرداند. زیرا کار بد در دین، از کار خوب در غیر دین بهتر است. چون کار بد در دین بخشوده می‌شود، امّا کار خوب در غیر دین پذیرفته نمی‌شود.

ادامه مطلب

تاریخ ارسال : پنجشنبه 1394/10/3  01:16 ب.ظ  | نویسنده :   سید نقی پاکمهر

هشدار پیامبر (ص) درباره هفت فتنه در آخرالزمان

(بسم الله الرحمن الرحیم)
رسول خدا (ص) فرمودند: من شما را می ترسانم از هفت فتنه ای که بعد از من به پا می شود، فتنه ای که در مدینه و مکه خواهد شد، فتنه ای که از یمن پیدا می شود، فتنه ای که از شام پیدا خواهد شد ... و فتنه بین شام و آن فتنه سفیانی است.

ادامه مطلب

تاریخ ارسال : پنجشنبه 1394/10/3  01:03 ب.ظ  | نویسنده :   سید نقی پاکمهر

مردم مراقب مدعیان دروغین مهدویت باشند

(بسم الله الرحمن الرحیم)
خطیب قبل از ظهر حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) گفت: مومنان به هوش باشند ادعای کسانی که با دم زدن از امام زمان، خود را به عنوان نماینده ایشان معرفی و دنبال اختلاف افکنی و اهانت به شیعه و سنی و فرقه‌های مذهبی هستند، را قبول نکنند.

ادامه مطلب

تاریخ ارسال : چهارشنبه 1394/10/2  03:30 ب.ظ  | نویسنده :   سید نقی پاکمهر

بهترین اعمال به روایت پیامبر(ص)/ میراث ۵۶۰ روایت مهدوی از رسول مهربانی‌ها

(بسم الله الرحمن الرحیم)
معاون مرکز تخصصی مهدویت گفت: در روایات مهدوی پیامبر اعظم(ص) چند نکته مهم مطرح شده است، یکی از نکات، قطعی بودن ظهور است، پیامبر(ص) خطاب به حضرت زهرا(س) می‌فرماید: بشارت باد بر تو که مهدی از نسل توست.

ادامه مطلب

تاریخ ارسال : چهارشنبه 1394/10/2  03:20 ب.ظ  | نویسنده :   سید نقی پاکمهر

فتوای علمای مذاهب چهارگانه‌ی اهل سنت درباره‌ی مدعیان و منكران مهدویت

(بسم الله الرحمن الرحیم)
در این مقاله متن فتاوای علمای مذاهب چهارگانه‌ی اهل سنت ساكن مكه، كه در قرن دهم هجری درباره‌ی اعتقاد به مهدی (علیه السلام) و نیز چگونگی برخورد با مدعیان مهدی بودن، صادر شده، ذكر می‌شود.
این فتاوا كه به وسیله‌ی متقی هندی (م 975 ه‍.ق) صاحب كنزالعمّال در كتاب ارزش‌مند البرهان فی علامات مهدی آخرالزمان ثبت گردیده، درواقع، پاسخی است به استفتایی كه از سوی برخی از مردم هند شده، و در آن، حكمِ اعتقاد به یك مدعی مهدویت را كه در سال 910 ه‍.ق در گذشته، پرسیدند كه حكم كسی كه به مهدی بودن او معتقد باشد و یا او را انكار كند، چیست؟ علمای مذاهب چهارگانه‌ی اهل سنت، پاسخ‌هایی صادر شده كه نظر به اهمیت این استفتا و پاسخ آنآ عین بخش‌هایی از آنها را ذكر می‌كنیم:

ادامه مطلب

تاریخ ارسال : سه شنبه 1394/10/1  10:46 ق.ظ  | نویسنده :   سید نقی پاکمهر
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic